EKL: Kuidas valida koerale sobivaim puugitõrjevahend

Selle aasta kevadel sai koeraomanikele väga ruttu selgeks – puuke on väga palju, ka sellistes kohtades, kus neid tavaliselt pole.
Milliste vahenditega kaitsta oma lemmikut?
Puugivastastest preparaatidest teeb ülevaate endanimelise loomakliiniku omanik Janne Orro.

Puukide esimese laine tipp on kevadsuvisel perioodil.
„Kuna talv ei olnud sel aastal väga külm ja lumi tuli enamasti külmumata pinna peale, elasid puugid talve edukalt üle ja hakkasid just enne suure suve algust näljaselt toitu otsima,“ selgitas Orro.
Teine suurem puukidelaine tuleb veel – pärast suvist kuivaperioodi sügisel. Üldiselt kestab puugihooaeg aprillist oktoobri lõpuni, mis tähendab, et väljavaade jalutuskäigult ilma ühegi puugita naasta on väga ahtake.
„Kui meil on pehme, nn Brüsseli talv, ei ole haruldane ka jaanuaris koeralt puuke leida,“ märkis Orro.

Puugihammustuse tagajärjel võivad lemmikloomad nakatuda haigustesse, mis on halvemal juhul eluohtlikud. Koerad nakatuvad enamjaolt borrelioosi (Lyme haigus), anaplasmoosi (piroplasmoos), babesioosi või
erlihhioosi.
Praeguseks on paljud koeraomanikud tõdenud, et sel hooajal on puugid kolinud ka sellistesse koduhoovidesse-aedadesse, kus neid aastakümneid pole olnud. Puugid on end sisse seadnud isegi hoolikalt niidetud aedadesse, kus neile ei tohiks meeldida.

Seni leebemate puugitõrjevahendite kasutajad on dilemma ees – kas need on piisavad?

Janne Orro selgitab, mida eri puugitõrjevahenditelt oodata ja mida mitte.

Looduslikud spreid
„Igasuguste eeterlike õlide baasil valmistatud mitteravimitest toodete osas olen väga kahtlev,“ märkis Orro.
Paljud eeterlikud õlid on koertele seespidisel manustamisel ohtlikud, näiteks teepuuõli. Paraku on nii, et meie lemmikud kipuvad endale sisse lakkuma kõike, mida nende nahale-karvale pihustatakse või määritakse. See on risk, millega tuleb arvestada.
Ka klientidelt saadud tagasiside lemmikloomapoest ostetud puugitõrjevahendite osas on Orro sõnul kaunis kehv.
„Muidugi sõltub palju elustiilist, eelkõige looduses liikumise sagedusest. Samas, minu koerad on sel kevadel saanud puuke ka pügatud muruga koduaiast, sest puuke on sel hooajal klimaatilis-looduslikel põhjustel väga palju,“ ütles Orro.

Ripatsid
Ka erinevat sorti ripatsite kohta on kliendid öelnud, et eriti head toimet neil pole. Siingi peab koeraomanik arvestama sellega, kui tihti ja pikalt looduses käiakse. Samas on sel aastal raporteeritud, et puuke leidub ohtralt ka linnade parkides, seega tasub hoolega riske kaaluda.

puugid

Täpilahused

Täpilahuste valik on suur ja toimeained ravimitel erinevad.
„Vanal heal fiproniilil põhinevad ravimid on kõik käsimüügis ja need on ka efektiivsed, kui kasutada õiget doseeringut vastavalt kehakaalule vastavalt,“ ütles Orro.

Samas tuleb tema sõnul arvestada, et meie piirkonna puugid on erakordselt kohanemisvõimelised ja vastupidavad, seega fiproniiliga täpilahused võivad olla efektiivsed, aga mitte 100%. Samuti on nende toimeaeg piiratud: maksimaalselt 3-4 nädalat, pärast mida tuleb nende manustamist kindlasti korrata. Kui leiate koeralt nahka kinnitunud elusa puugi, on see märguandeks, et täpilahuse toimeaeg on läbi saanud ja tuleb kohe uus panna.

tick

Käsimüügis on ka kombineeritud täpilahused, mille koostises on lisaks putukaid peletav aine. See on suur eelis ühetoimelise täpilahuse ees, sest paljud koerad on päris tundlikud nii sääskede kui ka kihulaste suhtes.
„Kui koera kõhualusel hõreda karvaga alal on suured punased plekid, on see märk sellest, et kihulased on koeral kallal käinud ja koeral tekib nende suhtes reaktsioon,“ selgitas Orro.
Samas on osad koerad seda tüüpi ravimite suhtes tundlikud, sagedasim sümptom on sügelus manustamiskohal. Sellisel juhul ei soovita Orro teist korda sama preparaadiga katsetada, sest reaktsioon võib süveneda.

Märjaks saamist ja eriti pesemist tuleb kõigi täpilahuste kasutamisel vältida 24 tundi enne ja pärast manustamist. Nimelt täpilahuste toimeained seovad end naharasuga, värskelt pestud loomade naharasu hulk on aga väiksem ja seega väheneb ka täpilahuse toimevõime. Ööpäev pärast manustamist ravimit enam suures koguses maha pesta ei õnnestu.

Puugirihm

Moodsad pikatoimelised puugirihmad, mille mõju kestab seitse kuud ja rohkem, on väga efektiivsed ning hinna-toimeaja suhe on neil Orro sõnul ka parim.
„Õues elavale koerale soovitan kindlasti. Nagu ravimi infolehel kirjas, ei soovitata puugirihma inimestega tihedas füüsilises kontaktis olevatele loomadele,“ rõhutas Orro.
Kui näiteks koer magab öösiti pereliikme voodis, ei ole puugirihm õige valik. Kui koer on suurema osa ööpäevast õues ja voodis ei maga, võib puugirihm olla õige valik. Lisaks tuleb pidevalt meeles pidada, et iga kord pärast puugirihma kandva koera sügamist peab käsi pesema. Kui omanik on valmis seda tegema ja kindel, et ka kõik teised pereliikmed käituvad vastavalt, võib kasutada puugirihma.

k6rv

Tabletid

Kõige enam küsimusi ja polariseerumist koeraomanike seisukohtades on tekitanud tabletid. Üks osa koeraomanikest ütleb, et see on kindlaim, lihtsaim ja muretuim viis kaitsta oma lemmikut puukide eest. Teine osa on raudselt vastu, kuna eriti sotsiaalmeedias levib info tablettide tõsiste kõrvalmõjude kohta. On ka kolmas rühm koeraomanikke, kes on kõhkleval seisukohal ja oleks valmis proovima, kui saaks rohkem usaldusväärset infot.

„Uuemad suukaudsed puugi-kirbuvahendid on väga efektiivsed. Olen oma koerte puhul märganud, et sellist ravimit saanud koer lihtsalt puugile ei maitse. Nad küll kõnnivad küll koera peal, aga lahkuvad. Paar kuivanud puuki hooaja jooksul on kõik, mida leidnud olen,“ jagas Orro enda kogemust.

Seda tüüpi ravimite puhul on tema sõnul väga oluline looma kaalumine ja täpne doseerimine.
„Kõrvaltoimet olen näinud üledoseerimisel, muidu mitte. Isegi sel puhul on nähud paari päevaga möödunud,“ märkis Orro.
Boonuseks on, et kõik suukaudsed puugivastased vahendid toimivad ka sügelislesta ehk kärntõve, osad ka siseparasiitide ja südameusside vastu.
Kõik tableti kujul „puugirohud“ on retseptiravimid ja kõige sobivama soovitab loomaarst.
„Rääkige oma loomaarstiga ja usaldage teda,“ soovitas Orro.

Eestist lõuna pool kurjemad lood

Kui on plaanis reisida koos koeraga lõuna poole, siis juba alates Lätist ja Leedust tuleb suhtuda välisparasiitide tõrjesse eriti hoolikalt, sest lõunanaabrite juures kannavad puugid ja sääsed haigusi, mida meil siin mõnevõrra jahedamas kliimas pole.

Üks neist on babesioos – sageli surmaga lõppev verehaigus, mida põhjustab puukide vahendusel leviv ainurakne vereparasiit.
„Eesti koerad on babesioosi suhtes immunonaiivsed – neil puudub igasugune varasem kontakt selle haigusega, seetõttu on nad babesioosile väga vastuvõtlikud ja haigusnähud väga ägedad,“ selgitas Orro.
Lõunanaabrite juurde sõites soovitab Orro kasutada samaaegselt kahte erinevat preparaati, näiteks suukaudne vahend pluss peletava toimega täpilahus. Sobiva kombinatsiooni leiab konsulteerides oma loomaarstiga.

Paljudes lõunapoolsetes riikides on levinud sääskede vahendusel leviv südameusstõbi. Selle vältimiseks võib kasutada samuti peletava toimega täpilahuseid ja kord kuus anda suu kaudu ussirohtu, mis mõjub ka südameussi noorvormidele.
„Need on retseptiravimid, mis tähendab, et tuleb suhelda oma loomaarstiga,“ märkis Orro.

Kogu puugiteema kokkuvõtvaks soovituseks ongi – kui teil on kõhklusi või kahtlusi, milliseid puugitõrjevahendeid kasutada, rääkige oma loomaarstiga, kes tunneb teie koera ja aitab teha just talle sobiva valiku.

Allikas: https://kennelliit.ee/kuidas-valida-koerale-sobivaim-puugitorjevahend/