EKL: Tervisemured, mida koeraomanikud võivad alahinnata

Koeraomanike jaoks on lemmikute tervis alati prioriteetne teema, kuid sageli võib juhtuda, et mõned terviseprobleemid jäävad märkamata või neile ei pöörata piisavalt tähelepanu. Selleks, et mõista paremini lemmikute tervise olulisust ning õigeaegselt reageerida võimalikele murekohtadele jagas Tiina Toomet meiega mõningaid levinumaid terviseprobleeme, mida koeraomanikud võivad tähelepanuta jätta või alahinnata.

Tiina Toomet, kes on tuntud oma pikaajalise kogemuse ja pühendumuse poolest lemmikloomade tervisele, hakkas  2020.a. sügisel välja andma podcasti „Loomaarst taskus“, mille eesmärgiks on loomaomanikel tekkinud küsimustele vastuseid leida. Podcastis räägitakse lemmikloomi puudutavatest teemadest ja  enamlevinud terviseprobleemidest koos oma ala ekspertidega. Selle kuulamine on suureks abiks loomaomanikele, kes soovivad paremini mõista ja hoolitseda oma lemmikute tervise eest.

Kõhulahtisus ja seedeprobleemid: kõhulahtisuse korral ei ole alati vajalik kohe kliinikusse tormata, kui loom end ise hästi tunneb ja joob. Kui kõhulahtisus ei möödu paari päevaga, samas kui koer on saanud kergesti seeduvat toitu ning probiootikume, siis tuleks kindlasti arsti poole pöörduda. Pikka aega kestnud kõhulahtisust on palju raskem ravida, sest soolestiku mikrofloora on juba muutunud. Üldjoontes käib see ka kutsikate kohta, aga arvestama peab, et kutsika üldseisund halveneb palju kiiremini, eriti kui ta ei joo.

Liigesehaigused: äkki tekkinud longe ei jää tavaliselt tähelepanuta ja omanik pöördub enamasti üsna kiiresti arsti poole. Põhjuseks võibki olla lihtsalt liiga pikaks kasvanud ja murdunud küüs või põletik talla all/varba vahel. Esimese asjana võiks alati kontrollida käpapadjandeid ja varbavahesid, et seal mingeid probleeme poleks. Vaadata üle küüned. Aga muidugi võivad longet põhjustada ka traumad ja muud tõsisemad asjad. Mida omanikud kahjuks ei märka – on kroonilisest valust (artroos) põhjustatud longe. Niiviisi lonkavaid koeri on meie ümber tuhandeid.

Silmahaigused: silmad ei jookse kunagi ilma põhjuseta. Probleem võib olla silmalauga (sisse- või väljapöördimine, lisaripsmed), kolmanda lau taguse näärmega (väljasopistumine) või silma endaga (haavand sarvkestal, kae, glaukoom jne.). Omanik võib märgata, et loom kraabib nägu ja kissitab silmi. Kindlasti tuleb kiiresti reageerida ja arsti poole pöörduda, kui loom näitab välja valu ja tugevat ebamugavustunnet.

Hammaste tervis: hambaprobleem tuvastatakse tavaliselt lõhna järgi – suu haiseb. Suhu vaadates võib näha olla hambakatt ja -kivi, punetavad igemed, vahel lausa mädanev suu. Ärme lase sellisel situatsioonil tekkida. Regulaarne hammaste harjamine on praktiliselt ainus meede, mis ennetavalt töötab.

Nahaprobleemid: nahahaigused võivad olla mitmekülgsed ning nende põhjused ja ravi võivad varieeruda. Üsna suur hulk sügelusega kulgevatest nahahaigustest on põhjustatud parasiitidest, siis on peamine ennetus ja ravi – kasutage välisparasiitide vastaseid vahendeid. Edasi peab teie koera sügeluse, kõrvapõletiku või punetava nahaga tegelema loomaarst. Ja muidugi eriti hea, kui see on nahahaigustega tegelev loomaarst.

Vananemise mõjud: vanadus ei ole haigus ja valu ei ole vanaduse loomulik osa! Meie ülesanne on tagada loomadele valuvaba elu. Üha enam propageeritakse seeniorloomade tervisekontrolli. See tähendab, et lisaks üldülevaatusele tehakse ka vere- ja uriiniproov ja vajadusel muidugi ka järgnevad uuringud (röntgen- ja ultraheliuuring jms.). Loodatavasti inimesed ka kasutavad seda võimalust.

Kokkuvõttes on oluline mõista, et lemmiklooma tervise jälgimine ja õigeaegne reageerimine  mängivad olulist rolli nende heaolu tagamisel. Podcastis “Loomaarst taskus” on kõik eelnevad tervisemured koos spetsialistidega lahti seletatud ning lisaks jagatakse väärtuslikku teavet ja nõuandeid paljude teiste terviseprobleemide kohta.

Podcaste saab kuulata siit

Allikas: https://kennelliit.ee/tervisemured-mida-loomaomanikud-voivad-alahinnata/